Інформування про результати роботи Держфінмоніторингу за І півріччя 2023 року

Державною службою фінансового моніторингу України, як підрозділом фінансової розвідки України, в умовах воєнного часу, вживаються посилені заходи практичного та організаційного характеру щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі – ПВК/ФТ/ФРЗМЗ), які базуються на реалізації:

- Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», актів Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України;

- основних напрямів розвитку системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення в Україні на період до 2023 року та плану заходів щодо їх реалізації (розпорядження КМУ від 12.05.2021 № 435-р);

- Програми стратегічного розвитку Держфінмоніторингу на період до 2024 року;

- Пріоритетів діяльності Держфінмоніторингу на період воєнного стану, погоджених Міністерством фінансів України.

Вказана робота здійснюється у координації з національними та міжнародними партнерами у напрямку вжиття дієвих практичних кроків, у тому числі міжнародно-правового характеру з метою результативного санкціонування дій країни-терориста.

На офіційному веб-сайті Держфінмоніторингу, продовжуючи роботу започатковану після введення воєнного стану, на щотижневій основі оприлюднювались ключові статистичні дані щодо роботи підрозділу фінансової розвідки на міжнародній та внутрішній арені.

Збір та обробка інформації

Протягом І півріччя 2023 року від суб’єктів первинного фінансового моніторингу Держфінмоніторингом взято на облік 659 541 повідомлення про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, з них:

- 55 268 повідомлень про підозрілі фінансові операції (діяльність);

- 590 916 повідомлень про порогові операції;

- 77 повідомлень про порогові та підозрілі операції (діяльність);

- 13 280 повідомлень на запит про відстеження фінансових операцій.

Аналітичні дослідження

У І півріччі 2023 року Держфінмоніторингом до правоохоронних органів направлено 586 матеріалів (318 узагальнених матеріалів та 268 додаткових узагальнених матеріалів), зокрема до:

- Служби безпеки України – 175 матеріалів (97 узагальнених матеріалів та 78 додаткових узагальнених матеріалів);

- Національної поліції України – 163 матеріали (124 узагальнених матеріали та 39 додаткових узагальнених матеріалів);

- Національного антикорупційного бюро України – 88 матеріалів (26 узагальнених матеріалів та 62 додаткових узагальнених матеріали);

- Бюро економічної безпеки України – 62 матеріали (35 узагальнених матеріалів та 27 додаткових узагальнених матеріалів);

- органів прокуратури – 56 матеріалів (14 узагальнених матеріалів та 42 додаткових узагальнених матеріали);

- Державного бюро розслідувань – 42 матеріали (22 узагальнених матеріали та 20 додаткових узагальнених матеріалів).

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів, та із вчиненням кримінального правопорушення, становить 71,4 млрд гривень.

У І півріччі 2023 року сума зупинених Держфінмоніторингом фінансових операцій та заблокованих коштів становить у еквіваленті 3,3 млрд гривень.

Наразі, основним напрямком діяльності Держфінмоніторингу є виявлення фінансових операцій та осіб пов’язаних з фінансуванням тероризму/сепаратизму та військовою агресією з боку РФ та РБ проти України (в тому числі діяльністю диверсійно-розвідувальних груп; колабораційної діяльністю; публічними закликами осіб до зміни чи повалення конституційного ладу або змін меж території або державного кордону України; осіб, до яких застосовано санкції).

У рамках міжнародного співробітництва щодо обміну інформацією, а також виявлення та зупинення/замороження активів, що належать особам, які вчиняють предикатні злочини, організовують, забезпечують та провокують проведення агресивної війни РФ щодо України, та іншим особам, Держфінмоніторингом здійснюється постійна аналітична робота, в рамках якої зокрема, направлено 55 запитів до 29 підрозділів фінансових розвідок іноземних держав. Спільні аналітичні дослідження тривають.

Так, у І півріччі 2023 року Держфінмоніторингом до правоохоронних органів направлено 143 матеріали, пов’язаних з фінансуванням тероризму/сепаратизму та військовою агресією з боку РФ та РБ проти України.

Крім того, представник Держфінмоніторингу бере участь у складі оперативної групи «Task Force» у напрямі виявлення, арешту активів, що належать особам, які організовують, забезпечують та провокують проведення агресивної війни РФ щодо України, як на території України так і за її межами, з метою подальшої їх передачі до державного бюджету України для відбудови її зруйнованої інфраструктури.

Так, у І півріччі 2023 року Держфінмоніторингом виявлено інформацію про наявність у суб’єктів розслідування та пов’язаних осіб 15 об’єктів нерухомості (2 квартир, 1 кондомініуму, 3 вілл, 1 маєтку та 13 інших об’єктів нерухомості), 163 компаній та 48 рахунків. Щодо вартості окремих активів, по яких відома відповідна інформація, вона становить еквівалентно близько 25 млн дол США.

Одним із фокусів уваги Держфінмоніторингу залишаються аналітичні розслідування стосовно фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна.

Так, у I півріччі 2023 року Держфінмоніторингом направлено до правоохоронних органів 108 матеріалів (35 узагальнених матеріалів та 73 додаткових узагальнених матеріали), які пов’язані з підозрою у корупційних діяннях, зокрема до:

- Національного антикорупційного бюро України – 88 матеріалів (26 узагальнених матеріалів та 62 додаткових узагальнених матеріали);

- Служби безпеки України – 8 матеріалів (4 узагальнених матеріали та 4 додаткових узагальнених матеріали);

- Державного бюро розслідувань – 8 матеріалів (4 узагальнених матеріали та 4 додаткових узагальнених матеріали);

- Офісу Генерального прокурора – 2 матеріали (1 узагальнений матеріал та 1 додатковий узагальнений матеріал);

- Національної поліції України 2 додаткових узагальнених матеріали.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів, та із вчиненням кримінального правопорушення, становить 9,1 млрд гривень.

Співпраця з суб’єктами фінансового моніторингу та громадськістю

У рамках співпраці з приватним сектором, Держфінмоніторингом продовжується тестування обміну інформацією з суб’єктами первинного фінансового моніторингу засобами Інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний кабінет системи фінансового моніторингу», яка впроваджується за підтримки проєкту Антикорупційна Ініціатива Європейського Союзу в Україні (EUACI).

Так, Держфінмоніторингом було поновлено тестування обміну інформацією з банківськими установами з використанням форматів повідомлень, визначених у постанові Національного банку України від 26.08.2022 № 193.

Водночас, у період воєнного стану Держфінмоніторинг акцентовано забезпечує співпрацю з громадськістю. Так, 29 березня 2023 року відбулось четверте засідання Громадської ради при Держфінмоніторингу.

Під час засідання представник Держфінмоніторингу поінформував присутніх про реалізацію Службою у 2022 році державної політики у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, в умовах воєнного стану.

Крім того, на виконання частини другої статті 36 Закону України від 06.12.2019 р. № 361-ІХ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» Держфінмоніторингом було направлено до Верховної Ради України звіт про стан запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення за 2022 рік (далі – Звіт).

У Звіті міститься інформація про результати діяльності учасників національної антилегалізаційної системи за 2022 рік, враховуючи умови збройної агресії РФ проти України.

Також, відповідно до статті 45 Закону України «Про державну службу» та Типового порядку проведення публічного звіту керівника органу виконавчої влади, затвердженого наказом Національного агентства з питань державної служби 20.12.2016 № 277 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 11.01.2017 за № 28/29896, із врахуванням запровадження воєнного стану в Україні та наслідків його введення, у квітні 2023 року Головою Державної служби фінансового моніторингу України представлено публічний звіт за 2022 рік.

У сфері методологічної роботи Держфінмоніторингу, з 27 по 28 квітня 2023 року було проведено міжнародну конференцію, організовану Держфінмоніторингом за підтримки проекту «Зміцнення готовності системи фінансового моніторингу протистояти відмиванню коштів та фінансуванню тероризму», в рамках Програми підтримки Організації з безпеки співробітництва в Європі (ОБСЄ) для України та у співпраці з Антикорупційною ініціативою ЄС в Україні (EUACI) на тему: «Наднаціональна та національна системи ПВК/ФТ/ФРЗМЗ: виклики та перспективи».

Вказаний захід було присвячено обговоренню особливостей імплементації антилегалізаційного законодавства з урахуванням результатів третього кола Національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, сучасних викликів та визначенню стратегічних пріоритетів подальшої еволюції системи реагування на відповідні загрози, у тому числі в умовах військової агресії РФ проти України.

У рамках координаційної роботи, 29 червня 2023 року у форматі відеоконференції відбулось п’ятнадцяте засідання Ради з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

На засіданні Ради було обговорено результати участі Держфінмоніторингу у міжнародних заходах глобальної системи ПВК/ФТ, а також результати здійснення суб’єктами державного фінансового моніторингу нагляду за суб’єктами первинного фінансового моніторингу у сфері ПВК/ФТ з урахуванням ризик-орієнтованого підходу та проблем, що його супроводжують.

Заходи міжнародного характеру

Держфінмоніторингом опубліковано схему ризиків, які несе РФ Глобальній фінансовій безпеці та Світовому порядку.

Ця схема демонструє характер руйнівного впливу терористичної війни, яку веде РФ проти України, та показує місце, роль та дії ключових інституцій, що забезпечують Глобальну фінансову безпеку та Світовий порядок. Її аналіз дає можливість провести паралелі між порушеннями з боку РФ Женевських конвенцій та інших спеціальних конвенцій, які перебувають під мандатом Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та Рекомендацій FATF.

Злочин війни РФ носить руйнівний вплив (червоні лінії) на Світовий порядок та Глобальну фінансову безпеку, цілями існування яких є захист прав людини (у тому числі забезпечення фінансової безпеки держав, міжнародних об’єднань, союзів та просто людини).

Співпраця з Групою з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF)

Протягом I півріччя 2023 року здійснювався обмін інформацією між Держфінмоніторингом та FATF стосовно ситуації в Україні, пов’язаної з повномасштабним вторгненням РФ.

У звітному періоді Голова Держфінмоніторингу неодноразово звертався з офіційними листами до Президента FATF п. Raja Kumar з докладним описом загроз і ризиків, що несе РФ для цілісності міжнародної фінансової системи та закликом до відповідних дій.

У співпраці з партнерами з державного та приватного сектору Держфінмоніторингом підготовлено відеозвернення до FATF з описом терористичних ризиків, які РФ становить для міжнародної фінансової системи. Ці відеозвернення були розміщені на сторінці Держфінмоніторингу у соціальній мережі Youtube.

У період з 20 по 24 лютого та з 19 по 23 червня 2023 року Держфінмоніторинг, за підтримки проєкту Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні (EUACI), взяв участь у чергових Пленарних засіданнях та засіданнях відповідних робочих груп FATF, які відбувались у м. Париж (Французька Республіка).

На Пленарному засіданні, що відбулось з 20 по 24 лютого, FATF прийнято Заяву.

Згідно із Заявою, FATF глибоко стурбована повідомленнями про торгівлю зброєю між РФ та країнами щодо яких РБ ООН застосувала санкції і кібератаками, які відбуваються з території РФ.

FATF заявила, що дії РФ неприйнятно порушують основні принципи FATF, які спрямовані на сприяння безпеці, захищеності та цілісності глобальної фінансової системи. Такі дії є грубим порушенням зобов’язань щодо міжнародної співпраці та взаємоповаги, на основі яких члени FATF погодилися впроваджувати та підтримувати Стандарти FATF. Тому, FATF вирішила посилити санкції до РФ, шляхом зупинення її членства у цій організації. Водночас, РФ повинна виконувати свої зобов’язання щодо імплементації Стандартів FATF.

Наступне Пленарне засідання FATF, що відбулось з 19 по 23 червня 2023 року, продовжило зупинення членства РФ в організації.

Відповідно до офіційної інформації FATF, за наслідками цього Пленарного засідання, агресивна війна РФ проти України продовжує суперечити принципам FATF щодо сприяння безпеці та цілісності світової фінансової системи та зобов’язанням щодо міжнародної співпраці та взаємної поваги, за якими члени FATF погодилися впроваджувати та підтримувати Стандарти FATF.

Після заяв, опублікованих у березні, квітні, червні та жовтні 2022 р., FATF повторює, що всі юрисдикції повинні бути пильними щодо можливих ризиків від обходу заходів, застосованих до РФ з метою захисту міжнародної фінансової системи та вживати необхідні заходи з метою нівелювання цих ризиків.

Робота Держфінмоніторингу та партнерів у цьому напрямі триває.

Співпраця з Комітетом експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL)

Держфінмоніторингом здійснювалось опрацювання проектів Декларації Міністрів та високопоставлених делегатів MONEYVAL і Стратегії розвитку MONEYVAL на період 2023 – 2027 років, які були схвалені на зустрічі високого рівня у м. Варшава (Республіка Польща) 25 квітня 2023 року.

Зазначені документи окреслюють політичні та практичні бачення і роль MONEYVAL у заходах ПВК/ФТ/ФРЗМЗ на найближчі 5 років, в рамках яких міністри держав-членів та територій MONEYVAL, відповідальні за політику боротьби з відмиванням коштів, взяли на себе зобов’язання покращити ефективність своїх режимів для запобігання та боротьби з відмиванням коштів, фінансуванням тероризму та розповсюдження зброї масового знищення.

Окремо, в Декларації (пункт 3) міністри та делегати високого рівня держав-членів і територій MONEYVAL приєднались до рішучого засудження триваючої агресії РФ проти України та підтвердили їх повну підтримку України та її народу.

З цими документами можна ознайомитись на офіційному вебсайті MONEYVAL, а з їхньою україномовною версією на офіційному вебсайті Держфінмоніторингу.

У період з 22 по 26 травня 2023 р. представники України за координації Держфінмоніторингу взяли участь у засіданнях Робочої групи з оцінок та 65-му Пленарному засіданні Комітету експертів Ради Європи із взаємної оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL), яке відбулось у м. Страсбург (Французька Республіка).

Під час Пленарного засідання здійснювались переговори із країнами-членами та спостерігачами MONEYVAL. Міжнародним партнерам була надана інформація щодо роботи національної системи ПВК/ФТ/ФРЗМЗ в умовах агресивної війни РФ проти України.

Україною було підтверджено дотримання всіх міжнародних зобов’язань у сфері фінансового моніторингу з урахуванням об’єктивних обставин функціонування антилегалізаційної системи.

Також відбувалась комунікація з Секретаріатом MONEYVAL щодо робочих питань.

Співпраця з Егмонтською групою підрозділів фінансової розвідки (ЕГ)

Держфінмоніторингом на постійній основі продовжується співробітництво з ЕГ в напрямку її адекватного реагування на порушення Статуту ЕГ та Принципів інформаційного обміну між підрозділами фінансових розвідок, що спричинені терористичною війною РФ проти України.

Забезпечується конфіденційна комунікація із керівництвом ЕГ, її Секретаріатом та підрозділами фінансових розвідок-членів ЕГ.

У період з 31 січня по 1 лютого 2023 року представник Держфінмоніторингу взяв участь у засіданнях Робочої групи з питань членства, підтримки та відповідності (MSCWG) Егмонтської групи (м. Дакар, Республіка Сенегал).

Також, 16 травня 2023 року Держфінмоніторинг взяв участь у віртуальному засіданні MSCWG.

Інші міжнародні активності фінансової розвідки

16 січня 2023 року на офіційному вебсайті Конференції Сторін Конвенції Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму (Варшавська Конвенція) оприлюднено рішення за наслідками Пленарного засідання (15 – 17 листопада 2022 року), у якому взяв онлайн участь представник Держфінмоніторингу.

Відповідно до цього рішення РФ, зокрема, позбавлено право голосу з будь-яких питань, крім статутних, виконувати функції доповідача, координатора, керівника делегації, представляючи Конференцію.

Також, представники Держфінмоніторинг взяли участь:

- у тренінгу з питання проведення розслідувань у сфері віртуальних активів в рамках проєкту «Інноваційні політичні рішення щодо зменшення ризиків з відмивання грошей, пов’язаних з віртуальними активами», який відбувся 27?29 березня 2023 року у м. Відень (Австрійська Республіка);

- в онлайн-семінарі Групи з розробки політики FATF щодо конфіскації, не заснованої на обвинувальному вироку суду, який відбувся 29 березня 2023 року;

- у зустрічах з виїзною місією Європейської комісії з загальної оцінки правової й інституційні бази та експертної оцінки щодо боротьби з організованою злочинністю в Україні, які відбулись 18 квітня 2023 року;

- у зустрічі з представниками Європейської комісії щодо аналізу ефективності проведення фінансових розслідувань компетентними органами України (21 квітня 2023 року), в контексті оцінки України як країни – кандидата на вступ до Європейського Союзу;

- у навчальному візиті до м. Берлін (Федеративна Республіка Німеччина) для вивчення досвіду Німеччини у проведені секторальної оцінки ризиків та використання цих здобутків під час проведення Національної оцінки ризиків в Україні, який відбувся 18–22 квітня 2023 року та був організований Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ), у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України»;

- у конференції «Забезпечення цілісності та стійкості фінансової системи України», що відбулась 19 червня 2023 року у м. Лондон (Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії), де було розглянуто прогрес, вплив та ефективність зусиль, що докладаються в Україні урядом та громадянським суспільством для побудови міцної та надійно захищеної фінансової системи перед обличчям фінансових зловживань.

___________________________________________________________