Чи достатньо декларації для фізичної особи-публічного діяча та які документи мають підтверджувати джерело походження коштів для юридичної особи, яка належить публічному діячу?
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону вивчення клієнта - процес отримання суб’єктом первинного фінансового моніторингу під час ідентифікації та/або в процесі обслуговування клієнта інформації зокрема щодо фінансового стану клієнта та змісту його діяльності.
Таку інформацію суб’єкт має отримати безпосередньо від клієнта або з інших джерел, якщо така інформація є публічною (відкритою).
Документи, що підтверджують джерела походження власних коштів клієнта(юридичних і фізичних осіб) визначаються законодавством залежно від юридичного оформлення операцій, їх виду та економічного змісту.
Так, відповідно до законодавства України існують різні варіанти набуття особою права власності на кошти: дохід, отриманий за реалізацію виробленої продукції, надані послуги, продаж майна, що належить цій особі, отримання спадку, виграш у лотерею, набуття права на скарб тощо. У кожному випадку документи, які підтверджуватимуть право власності особи на отримані кошти, будуть різними. Тобто, джерела походження коштів, які особи надають суб’єктам первинного фінансового моніторингу, мають підтверджуватися відповідними документами: наприклад, фінансовою звітністю, яка містить інформацію про види та розмір отриманих доходів, платіжними/ розрахунковими документами, що свідчать про отримані доходи за надані послуги, декларацією про доходи, документами про отриману спадщину, продаж майна, виплату страхової суми за договором страхування, тощо.