Інформація про результати роботи Держфінмоніторингу за І квартал 2021 року

Державною службою фінансового моніторингу України, як підрозділом фінансової розвідки України, здійснюються заходи з протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Зокрема, протягом І кварталу 2021 року Держфінмоніторингом до правоохоронних органів направлено 288 матеріалів (з них 186 узагальнених матеріалів та 102 додаткових узагальнених матеріали), які направлені на розгляд до:

- органів прокуратури – 15 матеріалів (з них 11 узагальнених матеріалів та 4 додаткових узагальнених матеріали);

- органів фіскальної служби України – 76 матеріалів (з них 45 узагальнених матеріалів та 31 додатковий узагальнений матеріал);

- Національної поліції України – 103 матеріали (з них – 91 узагальнений матеріал та 12 додаткових узагальнених матеріалів);

- Служби безпеки України – 55 матеріалів (з них – 25 узагальнених матеріалів та 30 додаткових узагальнених матеріалів);

- Національного антикорупційного бюро України – 27 матеріалів (з них – 8 узагальнених матеріалів та 19 додаткових узагальнених матеріалів);

- Державного бюро розслідувань – 12 матеріалів (з них – 6 узагальнених матеріалів та 6 додаткових узагальнених матеріалів).

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів, та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 22,4 млрд гривень.

Держфінмоніторингом приділяється особлива увага стосовно розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна.

Так, у І кварталі 2021 року Держфінмоніторингом направлено до правоохоронних органів 43 матеріали (11 узагальнених матеріалів та 32 додаткових узагальнених матеріали), які пов’язані з підозрою у корупційних діяннях, зокрема до:

- Національного антикорупційного бюро України – 27 матеріалів (8 узагальнених матеріалів та 19 додаткових узагальнених матеріалів);

- Державного бюро розслідувань – 6 матеріалів (3 узагальнених матеріали та 3 додаткових узагальнених матеріали);

- Служби безпеки України – 10 додаткових узагальнених матеріалів.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів, та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 1,3 млрд гривень.

Також, Держфінмоніторингом на постійній основі приділяється особлива увага аналізу підозрілих транзакцій, які мають ознаки податкових злочинів, у т.ч. із застосуванням механізму «зустрічних потоків» та «скруток».

Так, у І кварталі 2021 року Держфінмоніторингом направлено до правоохоронних органів 20 матеріалів (8 узагальнених матеріалів та 12 додаткових узагальнених матеріалів), які пов’язані з механізмом проведення «зустрічних потоків», зокрема до:

- органів фіскальної служби України – 8 матеріалів;

- Служби безпеки України – 11 матеріалів;

- Державного бюро розслідувань – 1 матеріал.

Загальний обсяг «проконвертованих» коштів за цими матеріалами складає – 3,5 млрд гривень.

В ході зазначених фінансових розслідувань Держфінмоніторингом зупинено (заблоковано) кошти у сумі 41,6 млн гривень.

Відповідно до законодавства України, Держфінмоніторинг (як підрозділ фінансової розвідки) спільно із правоохоронними органами здійснює заходи, направлені на попередження та протидію фінансуванню терористичної діяльності, сепаратизму.

Так, у І кварталі 2021 року Держфінмоніторингом до правоохоронних органів передано 22 матеріали (з них 14 узагальнених матеріалів та 8 додаткових узагальнених матеріалів) щодо фінансових операцій осіб, які у тому числі за інформацією Служби безпеки України можуть бути пов’язані, з фінансуванням тероризму/сепаратизму, проведених за участю осіб, які публічно закликають до зміни чи повалення конституційного ладу або зміни меж території або державного кордону України, а також до яких застосовано санкції, з яких:

6 додаткових узагальнених матеріалів, які пов’язані із здійсненням фінансових операцій за участю 2-х фізичних осіб та 8-ми юридичних осіб включених в додатки до рішень Ради національної безпеки і оборони України, введених в дію Указами Президента України від 14.12.2020 №564-27т (в редакції рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28.01.2021, уведеного в дію Указом Президента України від 28.01.2021 №29/2021), від 02.02.2021 №43/2021 та від 19.02.2021 №64/2021;

8 узагальнених матеріалів, які містили інформацію стосовно 35-ти фізичних осіб, щодо яких існують підозри у причетності до вчинення кримінальних правопорушень – найманство, посягання на територіальну цілісність і недоторканість України та створення непередбачених законом воєнізованих або збройних формувань

2 узагальнених матеріали, які пов’язані з підозрами у здійсненні фінансових операцій за участю 3-ох фізичних осіб, можливо причетних до фінансування міжнародних терористичних організацій та/або екстремістських груп;

6 матеріалів (4 узагальнених матеріали та 2 додаткових узагальнених матеріали), які містили відомості про фінансові операції 30-ти фізичних осіб та 2-ох юридичних осіб, щодо яких існують підозри у тероризмі/сепаратизмі та його фінансуванні (у тому числі фінансування незаконних збройних формувань на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях).

З 22-х переданих матеріалів, 9 матеріалів містили інформацію щодо виявлених зв’язків з Російською Федерацією.

Зазначені матеріали направлено до Служби безпеки України.

З метою підвищення ефективності міжвідомчого співробітництва, протягом звітного періоду, Держфінмоніторингом вживалися координаційні заходи щодо виконання відповідними державними органами Плану дій щодо удосконалення національної системи фінансового моніторингу за результатами 5-го раунду оцінки України Комітетом Ради Європи MONEYVAL (далі – План дій). Так, Держфінмоніторингом забезпечено узагальнення інформації, наданої державними та правоохоронними органами про хід виконання Плану дій у 2020 році та направлено зведену інформацію до Кабінету Міністрів України.

Водночас, у лютому 2021 року був надісланий на розгляд Комітету Експертів Ради Європи MONEYVAL заповнений запитальник щодо Третього звіту про прогрес за результатами 5-го раунду оцінки України Комітетом MONEYVAL. Звіт планується розглянути в рамках «письмової процедури» у вересні цього року.

Також, у рамках міжвідомчої взаємодії, Держфінмоніторингом у січні цього року було підписано Угоду про міжвідомче співробітництво між Держфінмоніторингом та Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей. Метою цієї Угоди є налагодження взаємодії та інформаційного обміну для запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення у сфері організації та проведення азартних ігор та лотерей.

Крім того, для більшого інформування громадськості про національну систему фінансового моніторингу у березні 2021 року на офіційному вебсайті Держфінмоніторингу було розміщено звіт про діяльність служби за 2020 рік, а на початку квітня 2021 року Головою Держфінмоніторингу І.Б. Черкаським для громадськості було представлено публічний звіт про підсумки діяльності Держфінмоніторингу за 2020 рік.

Також Держфінмоніторинг у І кварталі 2021 року активно сприяв діяльності Громадської ради при Держфінмоніторингу. Так, за цей період було проведено одне засідання Громадської ради в режимі відеоконференції, де членів ради було проінформовано про реалізацію Держфінмоніторингом у 2020 році політики у сфері запобігання і протидії

Разом з тим, у рамках методологічної роботи спеціалістами Держфінмоніторингу:

- спільно з державними регуляторами було підготовлено рекомендації для суб’єктів первинного фінансового моніторингу – небанківських установ щодо подання з 01 січня 2021 року інформації про припинення діяльності відокремлених підрозділів та роз’яснення щодо е-кабінетів системи фінансового моніторингу;

- роз’яснення для банківських установ щодо електронної взаємодії з питань фінансового моніторингу, зокрема файлами типу L (файл-лист).

Також, у рамках освітньої роботи, протягом І кварталу 2021 року представники Держфінмоніторингу взяли участь у 21 освітньому заході, участь в якому взяли 686 осіб.

___________________________________________________________