2024-06-28 12:30:00

Підсумки червневого засідання FATF: негативний вплив РФ на міжнародну фінансову систему зростає, зупинення членства РФ у FATF продовжено

У період з 23 по 28 червня п.р. Державна служба фінансового моніторингу України (по квоті Комітету Ради Європи MONEYVAL та за підтримки проекту Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні (EUACI)), взяла участь у черговому Пленарному засіданні та засіданнях відповідних робочих груп FATF, у м. Сінгапур (Республіка Сінгапур).

Під час Пленарного тижня FATF розглянуто ряд питань, що стосуються глобальних заходів, які вживаються FATF та його членами у сфері протидії відмиванню коштів, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (ПВК/ФТ/ФРЗМЗ).
Важливим для України був розгляд питання щодо подальшого застосування до рф санкцій за порушення нею Стандартів FATF, які продукують щоденно зростаючі ризики та загрози ВК/ФТ/ФРЗМЗ.

Відповідно до офіційної інформації FATF за наслідками Пленарного засідання, зупинення членства РФ у FATF залишається в силі. У продовження заяв, опублікованих з березня 2022 р., FATF повторно наголошує, що всі юрисдикції повинні бути пильними щодо поточних та нових ризиків обходу заходів, вжитих проти РФ з метою захисту міжнародної фінансової системи.

Нагадуємо, що за наслідками Пленарного засідання у лютому п.р., FATF прийнято відповідну Заяву, відповідно до якої, члени FATF із занепокоєнням відзначають потенційні ризики для міжнародної фінансової системи, включаючи зростаючі фінансові зв'язки РФ з країнами, на які поширюються контрзаходи FATF, ризики фінансування розповсюдження зброї масового знищення (ЗМЗ), а також зловмисну кіберактивність і атаки програм-вимагачів. Зважаючи на серйозність цих ризиків, багато членів FATF вживають проактивних заходів для захисту себе та Глобальної фінансової системи.

«FATF закликає всі юрисдикції продовжувати зберігати пильність через вищезгадані ризики. Як і з початку агресивної війни РФ, члени FATF продовжуватимуть стежити за ситуацією та ризиками, що загрожують глобальній фінансовій системі. Як призупинений член FATF, РФ залишається відповідальною за виконання своїх зобов'язань щодо впровадження стандартів FATF.

Також, враховуючи другу річницю з початку агресії РФ проти України FATF підтвердило свою Заяву опубліковану 24.02.2023 р.».

Одне з важливих питань розглянутих FATF стосувалось посилення ризиків, що походять від Корейської Народної Демократичної Республіки (КНДР). Дії КНДР (яка має стратегічне військове та економічне партнерство з РФ) мають прямі ознаки порушень Резолюцій Ради Безпеки ООН, а отже і відповідних Рекомендацій FATF. У зв’зку з цим, FATF оприлюднила оновлену заяву в якій, враховуючи підвищені ризики фінансування розповсюдження зброї масового знищення (ЗМЗ), повторила свій заклик застосовувати контрзаходи щодо високоризикових юрисдикцій (КНДР, Іран). В заяві, зокрема, зазначено:

   - FATF постійно повторює з 2011 р. необхідність для всіх країн надійно реалізовувати цільові фінансові санкції відповідно до Резолюцій РБ ООН і застосовувати такі контрзаходи для захисту своїх фінансових систем від загроз ВК/ФТ/ФРЗМЗ, що походять з КНДР:

         - припинення кореспондентських відносин з банками КНДР;
         - закриття будь-яких дочірніх компаній або філій банків КНДР у своїх країнах;
         - обмеження ділових відносин та фінансових операцій з особами КНДР;

   - КНДР збільшила зв'язок з міжнародною фінансовою системою, що підвищує ризики ФРЗМЗ. Це вимагає більшої пильності та відновлення впровадження і дотримання цих контрзаходів проти КНДР;
  - можливість отримувати надійну та достовірну інформацію для підтримки оцінки ризиків ФРЗМЗ, пов'язаних з КНДР, ускладнюється недавнім припиненням мандату Групи експертів Комітету ООН 1718. Таким чином, FATF буде контролювати заходи з дотримання цільових фінансових санкцій КНДР та впровадження контрзаходів проти КНДР.
З повним текстом заяви можна ознайомитись за посиланням.

Таким чином, у вказаній заяві FATF прямо вказано про (а) збільшення зв'язку КНДР з міжнародною фінансовою системою, що підвищує ризики ФРЗМЗ, а також про (б) недавнє припинення мандату Групи експертів Комітету ООН 1718, що ускладнює можливість отримувати надійну та достовірну інформацію для підтримки оцінки ризиків ФРЗМЗ, пов'язаних з КНДР. Ці два аспекти мають прямий безпосередній зв’язок з РФ, враховуючи численні докази зростаючої кооперації РФ та КНДР, а також ветування з боку РФ відповідної Резолюції РБ ООН щодо КНДР.

Враховуючи зазначене, Держфінмоніторинг закликає суб’єктів фінансового моніторингу до уваги та суворої реалізації вказаної заяви FATF шляхом дотримання відповідних положень Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

В рамках поточного засідання FATF, Держфінмоніторингом проведено значну кількість двосторонніх зустрічей з делегаціями країн-членів FATF та іншими учасниками Пленуму на яких було обговорено подальші спільні дії для захисту міжнародної фінансової системи в т.ч. від ризиків, що несе РФ.
По завершенню Пленарного засідання FATF Голова Державної служби фінансового моніторингу України Ігор Черкаський зазначив:

«Україна продовжує бути активним учасником засідань FATF, контакти із делегаціями посилюються. Варто відзначити високий технічний рівень дискусій стосовно ризиків, що несе росія для Глобального середовища боротьби з фінансуванням нерозповсюдження, фінансуванням тероризму та відмиванням коштів. Робота буде продовжена.

Росія, як зупинений член FATF, не має уникати відповідальності за свої дії в межах Мандату FATF. Наша команда працює над подальшими заходами і я дякую всім колегам на національному та міжнародному рівні, хто підтримує ці зусилля».

Держфінмоніторинг продовжуватиме вживати заходів з метою реагування на ризики та загрози, що створює РФ у сфері відмивання коштів, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення, а також накладення санкцій на країну-агресора.