У період з 24 по 27 вересня 2018 року у м. Сідней (Австралія) відбулось чергове 25-те Пленарне засідання Егмонтської Групи підрозділів фінансової розвідки*, участь у якому взяли представники Державної служби фінансового моніторингу. У засіданні задіяно понад 400 делегатів з 155 підрозділів фінансових розвідок (ПФР) країн світу.
Традиційно в ході Пленарного засідання підведено підсумки конкурсу «Найкраща справа Егмонтської Групи» (BECA), як виняткової справи, що демонструє багатосторонню співпрацю у справі про корупцію, яка призвела до успішного повернення активів. За результатами ретельного відбору справ, що передував Пленарному засіданню, серед учасників фіналістом вперше стала Україна.
Під час голосування ПФР-членів Егмонтської Групи розслідування Державної служби фінансового моніторингу України визнано переможцем зазначеного престижного конкурсу.
Справа стосувалась багатоступеневого та безпрецедентного за своєю складністю розслідування корупції та відмивання коштів колишніми високопосадовцями України.
Так, на початковому етапі даної справи Держфінмоніторингом проводилось декілька окремих, не пов’язаних між собою, розслідувань, які базувались на повідомленнях про підозрілу діяльність за участю, як національних, так і закордонних компаній. Аналіз зазначених повідомлень виявив, що частина з підозрілих компаній пов’язані з колишніми українськими високопосадовцями.
Одночасно, Генеральною прокуратурою України було відкрито кримінальне провадження щодо численних фактів вчинення засновниками та керівниками значної кількості юридичних осіб, за сприяння вищого керівництва держави, заволодіння шляхом зловживання службовим становищем за попередньою змовою групою осіб державним майном в особливо великому розмірі та легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Держфінмоніторингом встановлено, що активи, отримані в результаті скоєних злочинів, було легалізовано, як в Україні, так і за кордоном. Тому надзвичайно важливим завданням було провести успішне фінансове розслідування, з’ясування всіх деталей справи, ідентифікації підозрюваних та встановлення сум легалізованих активів з метою їх подальшого арешту та конфіскації (повернення).
У ході проведеного фінансового розслідування Держфінмоніторингом проаналізовано понад 600 виписок по банківських рахунках (серед яких понад 300 банківських рахунків відкритих за кордоном) та інформацію отриману від 12 ПФР іноземних країн (зокрема, за сприяння Ініціативи Світового банку StAR).
За результатами аналізу встановлено глобальну схему легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, до діяльності якої залучено понад 1000 суб’єктів господарської діяльності.
У результаті аналізу повідомлень про підозрілі операції, отриманих від фінансового сектору, додаткових виписок по рахунках, додаткової ідентифікаційної інформації та даних правоохоронних та інших державних органів виявлено перелік іноземних компаній, які контролювалися різними громадянами України, у яких було одне спільне – усі вони працювали в Україні разом з одним колишнім високопосадовцем. Фінансові операції, проведені за участю ряду таких компаній, були кінцевим етапом схеми, який полягав в інвестуванні на значну суму коштів (близько 1,4 млрд. USD) в Україну через купівлю боргових зобов’язань, внесення коштів на депозити, а також купівлю часток в українських підприємствах.
Уже на початку розслідування також виявлено частину українських компаній, що перераховували кошти на користь компаній-нерезидентів, що здійснювали «інвестиції» в Україну.
Більше 20 українських компаній також виявилися пов’язаними із іншим колишнім високопосадовцем через громадян України, багато з яких також виступали контролерами компаній-нерезидентів, що «інвестували» в Україну.
Аналіз засновницько-посадових зв’язків та адрес реєстрації частини українських підприємств підтвердили, що заснування та налагодження роботи цих підприємств здійснювалося одними і тими ж особами (як фізичними, так і юридичними), які пов’язані з PEP, а спільні адреси реєстрації та управління рухом коштів по рахунках з однакових IP-адрес, свідчать про пов’язаність вказаних підприємств.
Держфінмоніторингом у 2014 році прийнято рішення про зупинення видаткових операцій по українських рахунках компаній – нерезидентів. В результаті, на рахунках компаній – нерезидентів в банківських установах України заморожено більше 1,4 млрд. USD.
Поряд з цим, під час проведення паралельних розслідувань встановлено окремі ланцюги руху активів, які контролювалися екс-високопосадовцями.
Зокрема, було встановлено, що першоджерелом, з якого розпочинався ланцюг виведення коштів з України, були кошти, отримані українськими компаніями унаслідок функціонування й реалізації злочинних схем, пов’язаних з колишніми високопосадовцями та громадянами України, а саме:
1) розкрадання коштів державних компаній;
2) розкрадання рефінансування Національного банку України;
3) продаж контрабандно ввезених нафтопродуктів за ринковими цінами;
4) продаж газу за ринковими цінами, що мав бути реалізований за пільговими цінами;
5) одержання «відкатів»;
6) діяльність професійних відмивачів – «конвертаційних центрів» тощо.
Завдяки активній міжвідомчій та міжнародній співпраці ПФР України встановлено, що процесом виведення коштів з України та їх «інвестуванням» в Україну, управляли з одного керівного центру за допомогою значної кількості підставних компаній. Виявлено ознаки функціонування міжнародного професійного «майданчику» для відмивання коштів з мільярдними оборотами, який надавав послуги й іншим суб’єктам господарювання.
Наразі, частину вказаних компаній ліквідовано, деякі з них мають неналежний правовий статус та були зареєстровані сумнівними юридичними особами.
Таким чином, розкрита масштабна схема відмивання коштів.
В межах кримінального провадження, за поданням Генеральної прокуратури України, на заблоковані у 2014 році Держфінмоніторингом кошти накладено арешт на суму еквівалентну 1,45 млрд. USD, частина яких і стала об’єктом конфіскації в дохід Держави у 2017 році.
Окрім того, на Пленарному засіданні розглянуті питання прийняття оперативних рішень на основі рекомендацій Егмонтської групи та робочих груп, стосовно започаткованих проектів щодо торгівлі людьми та корупції, обміну інформацією між ПФР, наданням технічної допомоги та тренінгів.
Довідково:
* Егмонтська Група підрозділів фінансової розвідки – це орган, який складається з 155 підрозділів фінансової розвідки (ПФР) з усього світу. Комітет Егмонтської Групи слугує консультаційним та координаційним механізмом для Голів ПФР та робочих груп. Члени Егмонтської Групи мають можливість здійснювати обмін інформацією щодо фінансових розслідувань, досвіду та можливостей боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення.