2014-12-26 00:00:00
Відповідно законодавства України Державна служба фінансового моніторингу (як підрозділ фінансової розвідки) спільно із правоохоронними органами бере безпосередню участь у попередженні та протидії фінансуванню терористичної діяльності (сепаратизму).
Так, за результатами спільної роботи виявлено 43 юридичні та 11 фізичних осіб, відносно яких існують підозри, що вони можуть бути причетні до сепаратистської діяльності.
Як наслідок, Держфінмоніторингом підготовлено та направлено до Служби безпеки України для розгляду та прийняття рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України 68 узагальнених та додаткових узагальнених матеріалів (51 узагальнений і 17 додаткових узагальнених матеріали) стосовно фінансових операцій, які проведені фізичними та юридичними особами та можуть бути пов’язані з сепаратистською діяльністю, з яких 19 підготовлені Службою самостійно.
Зокрема діяльність деяких учасників фінансових операцій у вищезазначених переданих матеріалах здійснювалась:
- у Луганській області – 9 узагальнених матеріалів;
- у Донецькій області – 11 узагальнених і 6 додаткових узагальнених матеріалів.
Держфінмоніторингом було прийнято 250 рішень про зупинення фінансових операцій, здійснених особами, які можуть бути пов’язані з сепаратистською діяльністю, з них:
8 рішень – відповідно до частини другої статті 17 Закону про подальше зупинення Держфінмоніторингом після зупинення банком на 2 дні;
129 рішень – відповідно до частини третьої статті 17 Закону про зупинення фінансових операцій на 5 днів;
113 рішень – відповідно до частини п’ятої статті 17 Закону про зупинення фінансових операцій на 7 днів.
Загальна сума заблокованих коштів, що були направлені на фінансування терористичної діяльності (сепаратизму), становить
2,05 млрд. гривень.
Водночас, Держфінмоніторингом спільно з Службою безпеки України, безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, проведено низку скоординованих заходів оперативно-розшукового та контртерористичного характеру, що спрямовані на боротьбу з фінансуванням тероризму.
Встановлено банківські установи, юридичні та фізичні особи, які підозрюються у фінансуванні терористичної діяльності на території Донецької та Луганської областей, проведено фінансові розслідування та блокування коштів.
Довідково:
Статтею 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» встановлено, що Держфінмоніторинг є органом, який залучається до участі у здійсненні заходів, пов"язаних з попередженням, виявленням і припиненням терористичної діяльності.
На виконання статті 18 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» Держфінмоніторинг:
1) збирає, оброблює та проводить аналіз інформації про фінансові операції, що пов"язані з підозрою у фінансуванні тероризму;
2) передає правоохоронним та розвідувальним органам узагальнені матеріали у разі наявності підозр, що фінансові операції можуть бути пов"язані з фінансуванням тероризму;
3) налагоджує співпрацю, взаємодію та інформаційний обмін з державними органами у сфері запобігання та протидії фінансуванню тероризму.
Разом з тим, на підставі статті 6 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», Держфінмоніторинг, у межах компетенції:
- здійснює заходи щодо запобігання, виявлення і припинення терористичних актів та злочинів терористичної спрямованості;
- надає відповідним підрозділам під час проведення антитерористичних операцій засоби, а також інформацію, необхідну для виконання завдань щодо боротьби з тероризмом.